Łączna liczba wyświetleń

Witam serdecznie!

Postanowiłem stworzyć tego bloga w celu przekazania mojej dotychczasowej wiedzy zdobytej w hodowli legwanów jak również informacji na temat innych gadów jaką posiadam.Myślę,że moja wiedza będzie przydatna i zwróci większą uwagę na terrarystykę.
Jeżeli uważacie,że podaję zbyt mało lub szczątkowe informacje to proszę o komentarze w odpowiednim temacie lub pytania.
Pozdrawiam

czwartek, 3 maja 2012

Legwan Zielony

Legwan zielony(Iguana Iguana Rhinolpia) zamieszkuje głównie tereny Ameryki Południowej i Północnej oraz wyspach na oceanie Spokojnym i Atlantyckim,a na Florydzie uważany jest jako gatunek inwazyjny.
Z roku na rok staje się coraz bardziej kupowaną i hodowaną jaszczurką w terrarystyce. Atrakcyjny wygląd tych jaszczurek, wg.mnie potomków smoków,oraz dostępność jak i moda na zwierzęta egzotyczne sprawiły,że coraz częściej ludzie je kupują nie znając do końca warunków potrzebnych w terrariach,w naturze oraz cech anatomicznych i fizjologicznych.
Występuje kilka rodzajów legwanów m.in.:
1)legwan morski (Amblyrhynchus cristatus)
 2)legwan z Fidżi (Brachylophus fasciatus)
3) legwan z SantaFe (Conolophus pallidus)
4) legwan lądowy (Conolophus subcristatus)
 5)legwan ostroogonowy (Ctenosaura quinquecarinata)
6)legwan czarny (Ctenosaura similis) -tego chciałbym mieć:)
7) legwan z Jamajki(Cyclura collei)
8) legwan nosorogi(Cyclura cornuta)
9) legwan Kubański (Cyclura nubila)
10) legwan brązowy(Dipsosaurus dorsalis)
11)legwan zielony (Iguana iguana)-posiadam obecnie 2 sztuki tych legwanów.
12)czakuela (Sauromalus obesus)
Jak widać w rodzinie legwanów znajduje się ich wiele gatunków,o różnych barwach,występowaniu,pożywieniu,wielkości etc.
Systematyka legwana zielonego(to na nim będę się głównie skupiał,chociaż nie jest powiedziane,ze w przyszłości nie skupię się na innym jak nabędę:))
O budowie anatomicznej  i fizjologicznej nie będę się rozpisywał gdyż są od tego odpowiednie strony w internecie oraz dlatego,ze nie chcę być posądzony o plagiat tekstowy:):
Królestwo: zwierzęta (Zoa)
Podkrólestwo: tkankowce (Eumetazoa)
Typ: strunowce (Chordata)
Podtyp: kręgowce (Vertebrata)
Gromada: gady (Reptilia)
Rząd: łuskonośne (Squamata)
Podrząd: jaszczurki (Sauria)
Infrapodrząd: Iguania
Rodzina: legwany (Iguanidae)
Rodzaj: Iguana
Gatunek: legwan zielony (Iguana iguana)
Podgatunek: Iguana iguana iguana
Podgatunek: Iguana iguana rhinolopha

 Środowisko naturalne:Zamieszkują  lasy tropikalne wilgotne.Preferują środowisko wilgotne i ciepłe,w których temperatura waha się od 25st-35st,a wilgotność 65%min.w dzień do 85%,a w nocy nawet 100%. Większość życia spędzają w konarach drzew prowadząc koczowniczy,terytorialny tryb życia.Na ziemi przebywają bardzo mało lub wcale. Głównie w przypadkach gdy uciekają przed drapieżnikami. Potrafią wtedy skoczyć nawet z 20m.(niektóre źródła podają nawet30m!)do wody gdzie mogą przebywać w niej nawet do 40min.! Odstępstwem od reguły są walki godowe w przypadku samców gdzie muszą opuścić swój "rewir" lub go bronić. W przypadku samic natomiast w okres składania jaj schodzą z drzew aby złożyć jaja w wykopanej uprzednio norze. Młode preferują niższe części lasu ze względu na czyhające niebezpieczeństwa w górnych partiach.
  Środowisko domowe/hodowlane: Legwany hodowane w domach mające odpowiednią dietę jaki warunki mogą dożyć wielu lat. Z odpowiednio zbudowanym terrarium,suplementacją i dietą mogą powinny dożyć 15-21lat. W 1987 doniesiono o legwanie żyjącym 21lat!
Do podstawowych parametrów utrzymujących legwany w dobrym samopoczuciu oraz zdrowiu należą:
  1. odpowiednio DUŻE terrarium
  2. temperatura jak najbardziej zbliżona do naturalnej jak również zadbanie o porę suchą i deszczową
  3. wilgotność jak w lasach tropikowych
  4. odpowiednie wyposażenie terrarium jak i podłoże
  5. wentylacja
  6. oświetlenie
  7. dieta
  8. ogrzewanie
  9. komfort psychiczny
  10. podstawowa wiedza o hodowli legwanów,ich warunków naturalnych i sztucznych,dostępność do weterynarzy.
   Terrarium: "Domek" dla legwanów powinien być odpowiedniej wielkości z warunkami panującymi w środku do naturalnych. Optymalne wymiary dla jednego osobnika to 150wys./100szer./100gł. oczywiście większe nie zaszkodzą. Mniejsze osobniki mogą przebywać w mniejszych terrariach ze względu na to iż wystraszone mogą zrobić sobie krzywdę ratując się ucieczką(złamanie lub poważne stłuczenie ogona,kończyn/uderzenie w szybę, etc). Nie wolno umieszczać w jednym terrarium dwóch samców(walki o terytorium) jak również młodych osobników ze starszymi.
   Terrarium można kupić jak również zrobić samemu co zaoszczędza nasze wydatki jak również sprawia frajdę;) Do podstawowego wyposażenia należą:termometr,higrometr,oświetlenie emitujące promienie UVA i UVB,kabel grzewczy,basenik z wodą,nawilżacz powietrza.
   Teraz zaczyna się najlepsza zabawa:aranżacja terrarium dla naszych pupili:) Najczęściej używanym materiałem do tego celu są płyty OSB pomalowane lakierobejcą kilkakrotnie. Najważniejsze w budowie jest zabezpieczenie przed wilgocią,która sprawia pojawianie się pleśni co następnie nieprzychylnie wpłynie na zdrowie legwana. Przed malowaniem robimy wentylację,która nie powinna się znajdować na przeciwległych stronach aby uniknąć przeciągu. Następnie montujemy elektrykę czyli kabel grzewczy,oświetlenie dające ciepło i uvb/uva. Kabel grzewczy najlepiej pod płytki ceramiczne natomiast oświetlenie w miejscu gdzie najczęściej będzie przebywał legwan. Żarówki dające ciepło to 60W-150W zależnie od wielkości terrarium. Temperaturę dobieramy metodą prób i błędów. Jezeli temperatura za wysoka to wykręcamy dużą moc i wkręcamy mała jak również na odwrót. UVA/UVB najlepiej ReptiGlo 5.0 emituje ona 30% UVA i 5%UVB niezbędne do wzorowego funkcjonowania legwana. Sprzyja syntezie witaminy D3 niezbędnej do wzorowego wzrostu i rozwoju legwana. Teraz już tylko basen z wodą jak i jakiś konar/gałąź po której legwan będzie mógł się wspinać. Nie zaszkodzą również zielone kwiatki oczywiście sztuczne bo prawdziwe zostaną od razu zjedzone,a źle dobrane mogą poważnie zaszkodzić jego zdrowiu. Nie możemy zapomnieć aby włożone wcześniej konary zostały wygotowane w gorącej wodzie z nieżałowaną ilością soli. Pozwoli to na uniknięcie nieproszonych gości w terrarium (roztocza etc.)
  Teraz już możemy wprowadzić tam swojego nowego pupila:)

Oświetlenie: Jest jedną z bardziej istotnych rzeczy w terrarium. Nie należy zapominać o tym,że 100% działanie świetlówki UVA/UVB działa w okresie 6-8 miesięcy i po tym okresie należy niezwłocznie ją wymienić gdyż nie emituje już odpowiedniej dawki tych promieni. Należy również pamiętać o 10-14 godzinnym naświetlaniu tymi świetlówkami codziennie od góry imitując promienie słoneczne. Legwany grzeją się od słońca przez to,że żyją w górnych partiach lasów tropikalnych. Inaczej niż agamy,gekony,które wykorzystują nagrzane słońcem kamienie do nagrzania się. Wysokość zamontowania świetlówki nad zwierzęciem powinna wynosić maksymalnie 30-35cm.
  Innym korzystniejszym promieniowaniem są żarówki UltraVitalux 300W. Są żarówkami z intensywniejszym wykorzystaniem promieni UVA/UVB,a zarazem bardziej wytrzymałe i trwałe. Producenci podają nawet 10000godzin działania. Ze względu na swoje właściwości posiada też odpowiednią cenę. Naświetla się nią z odległości 1m.młode osobniki codziennie po 10-15min.,dorosłe codziennie po pół godziny. Jednak ważniejsza jest systematyczność naświetlania niż długość czasu. Nie naświetlamy przez szybę,która blokuje UV!

Wilgotność i Temperatura: Jako że legwany to zwierzęta tropikalne zamieszkujące Amerykę Północną i Południową wilgotność i temperatura powinna być optymalna jak w warunkach naturalnych. Temperatura dzienna w różnych częściach terrarium powinna wahać się w różnych częściach terrarium od 25-35 stopni,nocna 20-26stropni. Należy pamiętać iż legwan trzymany w temperaturze poniżej 18st.przez kilka tygodni ginie jak również śmiertelny jest spadek poniżej 7st.nawet chwilowy. Z dużą temperaturą też nie ma co przesadzać już przy 40stponiach legwany oddychają z otwartą paszczą,a przy dłuższym trwaniu temperatury powyżej 45stopni giną. Długość sztucznego dnia powinna trwać około 12h.
  Wilgotność jest nie mniej ważna. Powinna opiewać w granicach 60%-90% w dzień przy temperaturze 25-30st,a w nocy 90%-100% przy temp.22-26stopni. Utrzymanie wilgotności jest jednym z większych problemów hodowlanych.
  Do pomiaru wilgotności i temperatury służą termometr i higrometr gdzie w obydwu przypadkach polecam elektroniczne.
DIETA:
 Dieta letnia

Rośliny polne:


Rośliny uprawne:

Drzewa i krzewy:

Kwiaty ogrodowe (jadalne kwiaty i części zielone):
DIETA ZIMOWA
  • Bazylia – dodatek do codziennej diety.
  • Rukola, rokieta –  Może stanowić składnik codziennej, zimowej diety
  • Kalarepa –  podawać niewielkie ilości w diecie zimowej.
  • Marchew naciowa – tylko część zielona. Nać marchwi w niezbyt dużej ilości można zimą podawać codziennie.
  • Rzodkiewka (liście) – Zawiera dość duże ilości kwasu szczawiowego. Niewielkie ilości co drugi, trzeci dzień w sezonie zimowym dopuszczalne.
  • Sałata rzymska – na pewno lepsza niż rzodkiewka. Zawiera znaczne ilości witamin oraz składników mineralnych. W niedużych ilościach można stosować jako suplement diety zimowej
  • Roszponka –  można podawać codziennie jako składnik diety.
  • Cukinia, ogórek – ścierane na tarce. Ogórek i cukinia należą do owoców niskokalorycznych, z niską zawartością minerałów i witamin. Biorąc jednak pod uwagę, że 95% ogórka to woda, świetnie nadaje się jednak jako „wypełniacz” w zimowej diecie. Można podawać codziennie. 
Można również podawać kiełki wyhodowane własnoręcznie.Wystarczy np.talerz ,wata i ziarna.Po kilku dniach mamy własne kiełki.
Jeżeli ktoś ma jakiekolwiek pytania na temat Legwana Zielonego niech je zamieszcza,a ja odpowiem w miarę możliwości.

2 komentarze:

  1. ale jesteś czadowy miiiiiiiiiiiiiiiś

    OdpowiedzUsuń
  2. Stronka zapowiada się ciekawie. Mam nadzieję że pomoże młodym amatorom tego gatunku. Pozdro.

    OdpowiedzUsuń