Łączna liczba wyświetleń

Witam serdecznie!

Postanowiłem stworzyć tego bloga w celu przekazania mojej dotychczasowej wiedzy zdobytej w hodowli legwanów jak również informacji na temat innych gadów jaką posiadam.Myślę,że moja wiedza będzie przydatna i zwróci większą uwagę na terrarystykę.
Jeżeli uważacie,że podaję zbyt mało lub szczątkowe informacje to proszę o komentarze w odpowiednim temacie lub pytania.
Pozdrawiam

piątek, 25 maja 2012

Teju Arentyński(Tupinambis merianae)


Teju Argentyński

Teju Argentyński największy przedstawiciel z rodziny Teiidae. Podobnie jak warany wypełniają nisze ekologiczne i są przykładem konwergencji ewolucyjnej .
Nazwa łacinka Tupinambis merianae
Nazwa polska Teju argentyński czarno- biały

Opis Młode jaszczurki mają żółtawe ubarwienie, nakrapiane czarnymi plamami. Kolory te zanikają już w kilka miesięcy po wykluciu. Dorosłe osobniki mają drobne, perliste łuski na całej długości ciała prócz głowy, gdzie występują większe, regularnie ułożone tarczki. Ubarwienie tych gadów jest czarno-białe. Wyraźnie widoczne są czarne plamki oraz poprzeczne pasy przebiegające od głowy, aż po długi, masywny ogon. Cechą wspólną dla wszystkich tejowatych jest rozwidlony długi język.
Rozmiary Zazwyczaj ok. 150cm, rekordowe osobniki do 170cm ,samice natomiast przeważnie 1m. 
Biotop Gatunek ten ta posiada duże zdolności adaptacyjne więc jego siedlisko jest bardzo zróżnicowane. Zamieszkuje zarówno lasy tropikalne jak i otwarte przestrzenie, takie jak brzegi rzek, równiny porośnięte wysoką trawą oraz piaszczyste obszary przybrzeżne. 
Terrarium 250/200/100cm dla 1 osobnika. Dla 1 samca i 2 samic 350/280/100cm
Długość życia Około 15 lat czasami więcej
Aktywność Dzienna. Prowadzą naziemny tryb życia. Chowają się w norach przed dużymi temperaturami oraz wilgotnością.
Temperatura 26- 28*C w dzień, na wyspie ciepła do 40*C; w nocy 20- 24*C
Wilgotność 70- 90%
Pokarm Mieszany (warzywno-mięsny).Jest wszystkożerny. Oprócz owadów,płazów i małych jaszczurek, zjada też owoce. Żywi się również jajami i padliną. Poszukuje pożywienia przede wszystkim w godzinach porannych. Większe ofiary chwyta w potężny zgryz i zabija je energicznie uderzając nimi o ziemię. Mniejsze ofiary połyka w całości.
Polecany dla Średnio zaawansowanych
Dymorfizm płciowy Widoczny
Rozmnażanie Samica potrafi złożyć nawet do 65 jaj,których to wylęg trwa ok.60dni. Jak to bywa wśród gadów samica nie zajmuje się jajami.
Stan prawny CITES: TAK (zał. II) UE: Tak (zał. B) Rejestracja: TAK (stan na 04.02.2011) Synonimy Lacertus Tupinambis, Salvator merianae, Teius teguixim, Tupinambis teguixin, Tupinambis rufescens
Występowanie Brazylia, północna Argentyna, Urugwaj, Boliwia, introdukowany na Florydę.

http://www.youtube.com/watch?v=PKQfAjwgU0g&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=HTW_6dbr8cU&feature=related 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz